MeBilog

"How Nations Succeed" Kitabı Üzerine

ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı (MEBİVA) Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) işbirliği ile Sayın Prof. Dr. Murat Yülek'in "How Nations Succeed: Manufacturing, Trade, Industrial Policy, and Economic Development" kitabı üzerine MEBİVA üyelerine özel bir kitap söyleşi programı düzenledi. Program 14 Şubat 2019 saat 19:00-23:00 ORSAM Konferans salonunda gerçekleştirildi.

İlginin oldukça yoğun olduğu toplantıya, iş, bürokrasi, siyaset ve akademi çevresinden entellektüel seviyesi yüksek,  büyük çoğunluğu ODTÜ-MEBİVA üyeleri olmak üzere ODTÜ'lü öğrenciler ve özel davetliler de katıldılar. Programa katılanlar arasında eski bakanlardan sayın Fikri Işık, Lütfü Elvan ve Prof. Dr. Enis Öztürk ile eski milletvekillerinden Ertan Yülek ve Dr. Abdullah Çalışkan'da vardı.

Program öncesi verilen resepsiyonun ardından, Prof. Yülek, kitabın içeriği hakkındaki sunumunda; gelişmiş ülkelerin bulundukları seviyeye gelmelerinin tesadüfi olmadığı ve bunun oldukça kontrollü ve planlı bir süreçte elde edildiği ve bunun merkezinde sanayileşmenin ve imalatın (industrialization and manufacturing) olduğuna vurgu yaptı. Ancak, sanayileşme ve imalatın yalnız başına yeterli olmadığı bunun imalat değer zincirinde (value chain) yer alan ARGE, tasarım, markalaşma, pazarlama ve satış ile beraber düşünülmeden azami katma değerin elde edilemeyeceğine değindi. İngiltere, Güney Kore, İsviçre gibi ülkelerin bacalı ve bacasız sanayileşme süreçlerinin tarihsel ayrıntısına inerek, hükümetlerin kararlı ve yeri geldiğinde yerli sanayiyi korumacı tutumlarının başarı için gerekli olabileceğini ifade etti. Prof. Yülek, yakın zamanda kitabının türkçe tercümesinin yayınlanacağının haberini de paylaştı.

Sunum sonunda verilen aranın ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı eski bakanı sayın Fikri Işık bakanlık dönemine ilişkin sanayileşme ve kitap hakkında kısa bir değerlendirde bulundu. Daha sonra katılımcılardan gelen soruları değerlendiren ve cevap veren Prof. Dr. Yülek ile söyleşi saat 23:00 de sona erdi.


BURS BAŞVURUSU / SCHOLARSHIP APPLICATION

ODTÜ Mezunları Birliği Vakfının  (ODTÜ-MEBİVA) 2018-2019 burs başvuruları başlamıştır. Aylık Burs miktarı öğrencinin durumunun değerlendirilmesi neticesinde  200-250 TL olacaktır. Başvurular aşağıdaki web-formlar üzerinden yapılabilir. Başvuru için son tarih 21 Ekim, 2018, Pazar Geceyarısı. Geçen yıl Vakfımız toplan 65 ODTÜ'lü öğrencimize eğitim destek bursu vermiştir.

Türkçe Burs başvuru formu

ODTÜ MEBİVA Burs Komitesi

-----------------------------------------------------

The Foundation of METU Alumni Association (ODTÜ-MEBİVA) is now accepting 2017-2018 scholarship (financial aid) applications. Monthly scholarship will be  200-250 TL  to be decided after the evaluation of the applications. Those interested should apply using the following web-form. Due date for the application is October 21, 2018, Sunday midnight. Last year, ODTÜ-MEBİVA  has provided scholarship to about 65 students.

Scholarship application form in English

ODTÜ MEBİVA Scholarship Committee

Bu seneki iftar buluşmamız 26 Mayıs 2018 Cumartesi günü Ankara'da Greenpark Otel'de gerçekleşti. Yaklaşık 550 kişilik bir katılımın olduğu Programa, Ankara dışından da gelen mezunlarımız oldu. Her yıl yaptığımız bu iftarlar ile mezunlarımız arasındaki dayanışmayı, kardeşliği ve paylaşımı artırıyoruz. Dostluklarımız tazelendi, yeni dostlar edindik. Bu sene öğrenci katılımız önceki yıldan daha fazla idi. Öğrencilerimiz mezunlarımıza yeni heyecanlar ve umutlar verirken mezunlarımız da öğrencilerimizle tecrübelerini paylaşma ortamı buldular.

ODTÜ MEBİVA’nın temelleri 1988 yılında, yaş ortalaması 25'in altında olan 44 kişilik katılım ile, Dikmen’deki tarihi ilk iftar buluşmasında atılmıştı. Bu iftar buluşması Vakfımızın gayrı resmi teşekkülünden sonra 31., 1995 yılında Vakıf statüsü almasından sonra ise 24. iftar buluşması olmuştur.

Program, yoğun gündem dolayısı ile katılamayan Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri Işık'ın telgrafı okunması ve başka bir randevusu sebebiyle katılamayan ODTÜ Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök Beyin tebrik ve Ramazan mesajının okunması ile başladı. Vakfımızın Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri kapsamında gerçekleştirmiş olduğu Kamera Sende Projesinde Türk ve Suriyeli öğrencilerin gerçekleştirmiş olduğu 2 kısa filmin (Bir Varmış Bir Yokmuş, Dönüşlü Dünya) gösterimi ile devam etti. Daha sonra Vakıf Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Zekiye Demir'in Vakfımızın son bir yıldaki faaliyetlerinin takdimi izledi.  İftar sonrasında ise  Program, Vakıf Başkanı sayın Dr. Erdal Yılmaz'ın teşekkür konuşması ile devam etti. Bu seneki teşekkür plaketlerinden ilki, İftar Buluşmalarımızın en kıdemli (1962'den beri) ODTÜ mensubu olan ve Vakfımızın kuruluşundan bu yana gönül desteğini esirgemeyen sayın Prof. Dr. Ahmet Rumeli hocamıza verildi. Vakfa göstermiş oldukları yakın ilgi ve katkılarından dolayı ise sayın Muzaffer Özdemir ve sayın Ayhan Özdemir Beylere de teşekkür plaketleri verildi. Program, aile fotografı çekilmesi ise sona erdi. Geç vakitlere kadar mezunlarımız ve öğrencilerimiz salonda kalarak sohbetleri devam ettiler.

Kamera Sende Projesi "Dönüşlü Dünya" Kısa filmi ekibini temsilen takdim, Ömer ve Muhammed

Kamera Sende Projesi "Bir Varmış Bir Yokmuş" kısa filmi ekibini temsilen takdim, Alanur ve Serhat

Sayın Ayhan Özdemir'e Teşekkür Plaketi Takdim Edildi

Sayın Muzaffer Özdemir'e Teşekkür Plaketi Takdim Edildi

Sayın Prof. Dr. Ahmet Rumeli'ye Teşekkür Plaketi Takdim edildi.

İnşaat Mezunları Hocaları Mustafa Kılınç ile beraber

Kamera Sende Kısa Film GALA’sı Yapıldı

Vakfımız, Gençlik ve Spor Bakanlığı  Gençlik Projeleri (2016/2) kapsamında yaptığı KAMERA SENDE projesinde öğrencilerin yapmış oldukları kısa filmlerin GALA'sını gerçekleştirdi. Bu proje, temel olarak, savaştan dolayı ülkemize göç etmiş olan Ankara'daki Suriyeli ailelerin çoğunluğu lise öğrencisi gençleriyle, Türk vatandaşı üniversite gençlerine teorik ve uygulamalı SİNEMA EĞİTİMİ verme amacını taşımaktadır. Bu amaç merkezde bulunmakla birlikte proje, aynı…
Devamı