MeBilog

Kamera Sende Kısa Film GALA’sı Yapıldı

Vakfımız, Gençlik ve Spor Bakanlığı  Gençlik Projeleri (2016/2) kapsamında yaptığı KAMERA SENDE projesinde öğrencilerin yapmış oldukları kısa filmlerin GALA'sını gerçekleştirdi. Bu proje, temel olarak, savaştan dolayı ülkemize göç etmiş olan Ankara'daki Suriyeli ailelerin çoğunluğu lise öğrencisi gençleriyle, Türk vatandaşı üniversite gençlerine teorik ve uygulamalı SİNEMA EĞİTİMİ verme amacını taşımaktadır. Bu amaç merkezde bulunmakla birlikte proje, aynı…
Devamı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'a Hayırlı Olsun Ziyareti.

Kendisi de ODTÜ mezunu olan Prof. Dr. Hasan Mandal'ı yeni atandığı TÜBİTAK Başkanlık makamında Vakıf Yönetim Kurulumuz olarak ziyaret ederek böylesine önemli ve stratejik bir kuruluşun en üst makamına atanmasından dolayı duyduğumuz memnuniyeti belirttik. Ziyaret esnasında Prof. Mandal'ın TÜBİTAK vizyonunu zevkle dinledik. Ziyarette, nitelikli bilgi ve insan yetiştirme, yüksek teknoloji içerikli ARGE, gerçekleştirilebilir teknolojik hedefler ile bilim ve teknoloji paydaşları arasında daha iyi ilişkilerin önemine vurgular yapıldı. Vakıf olarak TÜBİTAK Başkanımızdan bilim ve teknoloji temalı TÜBİTAK TV kanalının kurulmasını ve gençlerimizin bilim ve teknoloji içerikli haber ve belgeselleri ithal kanalların yanı sıra yerli TV kanalından da takip etmesinin önemini ifade ettik.  Her yıl yüzlerce projeyi destekleyen ve onlarca Enstitüsü ve Laboratuvarı olan TÜBİTAK'ın Bilim ve Teknoloji TV kanalı içeriği açısından potansiyeli en yüksek kuruluş olduğunu belirttik. Başkanımızın bu konuya sıcak bakması bizi de memnun etti. Zaman zaman ODTÜ öğrencilik yılları anılarımızı da konuştuğumuz samimi bir sohbet oldu. Başkanımızın bu önemli ve zor görevinin hayırlı olmasını ve başarılarının devamını diliyoruz.

ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı olarak mezunlarımız ve aileleri, öğrencilerimiz ve konuklarımızla  birlikte bir "Pazar Kahvaltısını" beraber yaptık. Yaklaşık 150 kişinin katılım sağladığı kahvaltıyı 25 Şubat 2018 pazar günü Ankara da İller Bankası Sosyal tesislerinde gerçekleştirdik.

Programda Vakıf Başkanı Erdal Yılmaz, Vakfın devam eden faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaptı. Bu seneki geniş katılımlı Geleneksel İftar Buluşmasını şimdiden hatırlatarak, katılımcıların Ramazan'ın ilk Cumartesi iftarını ODTÜ MEBİVA için  ayırmaları talebinde bulundu.

Daha sonra kendisi de bir ODTÜ mezunu olan Prof. Dr. Ahmet Uysal, Zeytin Dalı Operasyonu ve Ortadoğu politiği üzerine analizlerde bulunarak katılımcıları geniş bir perspektiften ve derinlikli olarak bilgilendirdi. İlgiyle dinlenen konuşmasının ardından Prof Uysal'a katılımcılardan birçok kişi soru yöneltti. Daha sonra dilek ve temennilerini belirtmek isteyen mezunlarımız mikrofonu aldılar. Mezunlarımız bu tür sosyal kahvaltıların daha sıklıkla yapılması yanı sıra İş Forumu gibi daha profesyonel etkinliklerin düzenlenmesi yönünde de taleplerini Vakıf Yönetimine ilettiler.

Prof. Uysal'ın konuşmasından kısa notlar:

"Türkiye son bir yılda 3 stratejik başarı elde etti: Irak'ın bölünmesinin engellenmesi, Katar Krizindeki Türkiyenin duruşu, BM'de Kudüs kararı."

"Ortadoğu'ya ikinci bir Sykes-Picot getiriyorlar, Yemen'in ve Sudan'nın bölünmesi, şimdi ise Suriye üzerinde oynanan oyunlar.  Bunu Rusya'da belirtti, PKK ve Amerika Suriye'yi bölmeye çalışıyor diye."

"Bölgedeki eski yapı İngiliz-Amerikan modelidir. Yeni modelde ise İsrail-Amerikan modeli geliştiriliyor. Bunun en somut uygulaması ise Birleşik Arap Emirliklerinde olanlar."

"Afrin ile Türkiye'yi kuşatmaya çalışıyorlardı ve şimdi Zeytin Dalı ile o oyun da bozuluyor."

"Biz uzun zaman Suriye de ki Kürt Aşiretlerini ihmal ettik, bizim boşluğumuzu Batı doldurdu. Geçte olsa şimdi o açıklıklarımızı kapatmamız  gerek."

"Son olarak; Türkiye bölge için gerçekten bir umut, bir model. Devlet, Ordu, Bürokrasi ve Toplumun birbiriyle barışık ve kapsayıcı olması en güçlü yanımız."

 

Kendisi de bir ODTÜ'lü olan Başbakan Yardımcımız sayın Fikri IŞIK'la beraber ODTÜ Mezunları Birliği Vakfımızın Yönetim Kurulu üyeleri olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç. Dr. Mustafa TUNA'yı Ulus'taki Başkanlık Makamında ziyaret ettik. Büyükşehir Belediye Başkanımız mütevazi ve samimi kişiliği ile bizleri konuk etti. Kendisine yeni görevinde başarılar dileyerek hayırlı olsun dileklerimizi sunduk. Başkan TUNA, ODTÜ mezunlarının çalışkanlıkları ve zekalarıyla Ülkemiz için çok önemli bir değer olduğu ve Türkiye'nin geleceğinde yapacağımız önemli hizmetler olduğuna vurgu yaptı. Ziyarette Bakan IŞIK ise tüm ODTÜ mezunlarının ülkemizin Bilim ve Teknoloji yol haritasında ayrıcalıklı bir yeri olduğu ve önümüzdeki büyük hedefler için daha çok çalışmamız gerektiğini bir kez daha bize hatırlattı.