Kamu Duyurusu: Kudüs’e Özgürlük

Kamuya Duyurulur:

İnsanlıktan, Kardeşlikten ve Hakkaniyetten yana olanlar, dünyanın neresinde gerçekleşiyor olursa olsun, her kime karşı yapılıyor olursa olsun zalimane davranışlara karşı sessiz kalamazlar, onları görmezden gelemezler, sorumluluk almaktan uzak duramazlar, özellikle haksızlığın gerçekleştiği coğrafya yakın bağlarımızın olduğu bir bölge ise.

Son günlerde ilk kıblemiz olarak hürmetimizi ve hassasiyetimizi asla kaybetmediğimiz Kudüs’te yaşanan insanlık dışı olaylar, bu gerçeği bize yeniden hatırlatmıştır. İsrail hükümetinin Kudüs üzerindeki tek taraflı egemenlik hesapları en son Harem-i Şerif, Al Aksa Camii, üzerinde kurmak istediği kontroller ile bir kez daha kendini göstermiştir.

ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı Yönetim Kurulu olarak, üç kitabî din için de kutsal kabul edilen Harem-i Şerif’te gerçekleşen, zulmü sıradanlaştıracak ölçüde haksız, insafsız uygulamaları şiddetle kınıyoruz; olayların almış olduğu halden ve istikametinden herkes adına endişe duyduğumuzu ifade ediyoruz. İsrail Hükümetini Müslümanların haklarına saygıya davet ediyoruz.

Ortadoğu coğrafyasındaki gelişmelerle yakından ilgili her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi beklentimiz ve talebimiz, Harem-i Şerif’te Müslümanların haklarının teminine ve evrensel hukuk ilkelerine uygun şartların sağlanmasına yönelik gerekli bütün adımların atılmasıdır.

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.